کربنات کلسیم

باریت
باریت ماده ای معدنی با کاربرد های فراوان در صنایع و فروش آن در بهین تامین
09/05/2019
تالک ماده ای معدنی در صنایع مختلف فروش در بهین تامین
09/05/2019

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم ترکیبی شیمیایی با فرمول CaCO3 است. این ماده معمولا در سنگ­‌هایی چون کلسیت و آراگونیت (که اغلب با عنوان سنگ آهک، که نوعی از سنگ رسوبی شامل عمدتا کلسیت است شناخته می­‌شود) یافت می­‌گردد و عنصر اصلی مروارید و پوست موجودات دریایی، حلزون­‌ها و تخم­‌مرغ‌­ها است. این ماده جزئی فعال در آهک کشاورزی است و در زمان واکنش یون­‌های کلسیم با یون‌­های کربنات در آب گرم برای تشکیل آهک ایجاد می‌شود.

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم

کاربردهای کربنات کلسیم

از کربنات کلسیم ، دی‌اکسیدکربن و آهک (که یکی مواد اولیه مهم در ساخت فولاد، شیشه و کاغذ است) به دست می‌آید. به دلیل خواص ضدانعقاد این ماده، در صنایع برای خنثی‌سازی شرایط اسیدی هم در خاک و هم در آب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در مواردی که کربنات موجود در رژیم غذایی کافی نباشد، از این ماده به‌عنوان یک مکمل غذایی استفاده می‌شود. بدن انسان برای سلامت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، سیستم عصبی و قلب به این ماده نیاز دارد. در امور پزشکی همچنین به عنوان یک ماده ضدانعقاد مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی استفاده بیش از اندازه از آن می‌تواند خطرناک باشد.

 

برای خرید کربنات کلسیم می توانید با صدراد ما تماس حاصل نمایید.

کربنات کلسیم

کربنات کلسیم خوراکی

از میان استفاده‌های متعددی که این ماده در موارد و صنایع مختلف دارد به موارد زیر به عنوان مهم‌ترین‌ها می‌توان اشاره داشت:

  • صنایع نفتی؛
  • صنایع رنگ/پلیمر؛
  • فولاد؛
  • مواد بهداشتی؛
  • سیمان؛
  • شیشه؛
  • کاغذ؛
  • سیمان؛

یکی از اشکال غیرمعمول این ماده شکل هگزاهیدرات آن است، که نام معدنی آن آیکایت و دارای فرمول CaCO3.6H2O است. آیکایت تنها در دمای پایین­‌تر از 8 درجه سانتی‌گراد پایداری دارد.

کربنات-کلسیم-در-رنگ-سازی

کاربرد  کربنات کلسیم در صنعت رنگ‌سازی

کربنات کلسیم به فرمول CaCO3 پرکننده‌ای است سفید با ضریب شکستی نزدیک به رزین و از پرمصرف‌ترین پرکننده‌ها در رنگ‌های مختلف است. این پرکننده در رنگ‌های دیسپرسیون (پلاستیک)، در اغلب آستری‌های معمولی، در بتونه، در کف‌پوش‌ها و در برخی از چسب‌ها کاربرد دارد. (کتاب مفاهیم کاربردی در فناوری رنگ و پوشش، نوشته دکتر محمود کثیریها)

طبیعی بیشترین مصرف را در میان مواد پرکننده داشته و برای سال‌های آتی تا سال 2023 رشد مصرف سالیانه حدودا 2.7 درصدی خواهد داشت. از این میزان مصرف، بیشترین مصرف به بخش مواد مصنوعی مربوط می‌شود و در مرحله بعدی صنایع رنگ و لاک است و در جایگاه سوم صنایع کاغذسازی قرار خواهد گرفت. (کتاب پیگمنت‌ها و مواد پرکننده، نوشته مهندس حمید رقمی)

این پرکننده دارای سختی کم، قابلیت سمباده‌خوری خوب، مقاومت اسیدی ضعیف و ثبات جوی نسبتا خوبی است. (کتاب مفاهیم کاربردی در فناوری رنگ و پوشش، نوشته دکتر محمود کثیریها)

معدن کربنات کلسیم

معدن کربنات کلسیم

کاربرد  کربنات کلسیم به‌عنوان ماده غذایی

کربنات کلسیم یک مکمل غذایی است که به‌هنگام افت میزان کلسیم موجود در رژیم غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کلسیم برای سلامت استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، سیستم عصبی و قلب موردنیاز بدن انسان است. این ماده همچنین به‌عنوان یک ضداسید برای ازبین‌بردن درد قلبی، سوءهاضمه اسیدی و ناراحتی معده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ماده مواد رنگی را جذب می‌کند. قلیایی بودن آن بعضی از قندهای مونوساکاریدی، غالبا گلوکز و فروکتوز، را از بین می‌برد.

کربنات کلسیم به‌عنوان یک ماده اصلاحی برای خنثی‌سازی اسیدیته خاک و تامین کلسیم (Ca) برای تغذیه گیاه به­­­­‌طورگسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکمل‌های سیترات کلسیم راحت‌تر از این ماده جذب می‌شوند. آن‌ها توسط معده خالی جذب می‌شوند و برای افرادی که از داروهای دردهای قلبی کاهنده اسید استفاده می‌کنند جذب آسان‌تری دارند. ولی ازآن‌جایی‌که سیترات کلسیم تنها حاوی 21% کلسیم است، شما ممکن است به تعداد قرص بیشتری برای تامین نیاز روزانه احتیاج داشته باشید.

پودر کلسیم کربنات  در مش‌ (اندازه)های مختلف

پودرهای میکرونیزه تولیدی بنا به استفاده‌های مربوطه در اندازه‌های مختلف (که عموما با واحد میکرون سنجیده می‌شوند) تولید می‌شوند. یکی از واژه‌هایی که برای تعیین اندازه ذرات پودرهای میکرونیزه به کار می‌رود عبارت مش است. در واقع عبارت مش برای بیان درصدی از ذرات که پایین‎‌تر از اندازه مشخصی هستند مطرح می‌گردد. در بازار ایران نیز پودر این ماده با مش‌های مختلفی عرضه می‌گردد.

کیفیت سنگ این ماده که تبدیل به پودر میکرونیزه می‌گردد در سفیدی و خلوص پودر تولیدی تاثیر به‌سزایی دارد. اهمیت سفیدی و خلوص پودرهای میکرونیزه برای صنایع و کاربردهای مختلف یکسان نیستند. لذا با انتخاب گزینه صحیح کاربردی متناسب با مورد مصرف امکان صرفه‌جویی هزینه تا حد زیادی فراهم می‌‌شود.

کاربرد بی کربنات کلسیم

کاربرد بی کربنات کلسیم

افزودن کربنات کلسیم به آب

چقدر کربنات کلسیم برای کنترل سختی به آب اضافه می شود ؟ به طور کلی برای کنترل خوردگی بین 1 تا 40 ppm در مقایسه با مقدار بسیار کم با سرعت به آب اضافه می شود
محدودیت های قانونی برای وجود آن در آب آشامیدنی وجود دارد ؟
خیر ، چون  به طور طبیعی در آب وجود دارد و  معمولاً وجود آن مفید است و در سطوح پایین که به طور معمول یافت می شود خطری ندارد ،  محدودیت های نظارتی سازمان غذا و داروی وجود این ماده  را قابل قبول می داند به طور کلی علاوه بر غذاها و نوشیدنی ها برای موادغذایی نیز کاملا بی خطر شناخته می شود.

افزودن کربنات کلسیم در محصولات غذایی

سطح وجود  آن در غذاها بسیار متفاوت است. غذاهای پر کلسیم مانند شیر و سایر محصولات لبنی حاوی سطح کلسیم 320 تا 8000 قسمت در میلیون است.
سویا محصولات و سبزیجات تیره و برگ دارای مقداری  مشابه محصولات لبنی ​​هستند. افرادی که دوزهای درمانی آنتی اسید مصرف می کنند و افرادی که از رژیم غذایی کلسیم استفاده می کنند مکمل هایی با غالباً یک گرم (1000 میلی گرم) یا بیشتر در روز مصرف می کنند .
سطح کربنات در مواد غذایی و آشامیدنی نیز بسیار متغیر است. نوشیدنی های گازدار  حاوی 2700 تا بیش از 10000 ppm هستند. آبهای بسته بندی شده تجاری نیزشامل 11 تا 3000 ppm کربنات.

کربنات-کلسیم-به-عنوان-داروی-مکمل

چرا کربنات کلسیم به عنوان  دارو تجویز می شود؟

زیرا به عنوان یک مکمل غذایی شمرده می شود که وقتی مقدار کلسیم در رژیم غذایی کافی نباشد ، استفاده می شود. کلسیم برای سلامت استخوان ها ، عضلات ، سیستم عصبی و قلب مورد نیاز بدن است.

همچنین از کربنات کلسیم به عنوان ضد اسید برای رفع سوزش معده ، سو  هاضمه اسید و ناراحتی معده استفاده می شود که با نسخه یا بدون نسخه در دسترس است.

این دارو گاهی برای موارد دیگر تجویز می شود برای مصرف آن  حتما باید با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

به صورت قرص ، قرص جویدنی ، کپسول و مایع تهیه می شود که از طریق دهان مصرف می شود.

این دارو معمولاً سه یا چهار بار در روز مصرف می شود. دستورالعمل های موجود در نسخه یا برچسب بسته بندی  را با دقت دنبال کنید و حتما باید قبل از مصرف از پزشک یا داروساز بخواهید هر بخشی را که نمی فهمید توضیح دهد.

کربنات کلسیم را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید. بیشتر یا کمتر از دوزی که توسط پزشک  تجویز شده  مصرف نکنید. هنگام استفاده از این دارو به عنوان مکمل غذایی ، آن را همراه با غذا یا بعد از وعده های غذایی مصرف کنید.

قرصهای جویدنی را باید قبل از بلعیدن کاملاً جوید. آنها را کامل قورت ندهید. بعد از مصرف قرص یا کپسول معمولی یا جویدنی ، یک لیوان آب کامل بنوشید. برخی از اشکال مایع  باید قبل از استفاده به خوبی تکان داده شوند.

کربنات-کلسیم-در-صنایع-رنگ-سازی

 کربنات کلسیم در ترکیبات  پلاستیک

کربنات کلسیم (CaCO3) یکی از محبوب ترین مواد پرکننده معدنی است که در صنعت پلاستیک استفاده می شود.

این ماده به طور گسترده در سراسر جهان در دسترس است ،با در صد  ذرات خاص ، سازگار برای طیف گسترده ای از رزین های پلیمری و مقرون به صرفه است. به عنوان یک افزودنی در ترکیبات پلاستیکی ، CaCO3 به کاهش انرژی سطح کمک می کند و تیرگی و براق شدن سطح را بهبود می بخشد.

علاوه بر این ، هنگامی که اندازه ذرات به دقت کنترل می شود ، CaCO3 به افزایش مقاومت در برابر ضربه و خمش (سختی) کمک می کند.

این ماده ممکن است با تعداد زیادی رزین ترموپلاستیک استفاده شود. ترکیبات پلی پروپیلن غالباً با کربنات کلسیم پر می شوند تا استحکام را افزایش دهند ، این یک نیاز مهم برای عملیات در دمای بالا است.

در پی وی سی ، این ماده  با ترکیبات انعطاف پذیر مانند لوله ، عایق سیم و کابل ، دستکش لاتکس ، کیسه های زباله و در ترکیبات سخت مانند لوله های اکسترود شده ، کانال ها و پروفیل های درب و پنجره استفاده می شود.

کاربرد کلسیم کربنات در کشاورزی

موارد کاربرد کلسیم کربنات در کشاورزی

استفاده از کربنات کلسیم در کشاورزی

قطعا یکی از فواید کربنات کلسیم در کشاورزی و راه حل نهایی برای همه نیازهای خنثی کننده خاک شما می باشد که به طور موثر و کارآیی  pH خاک خود را با کربنات کلسیم  متعادل کنید. سایر کودهای شیمیایی می توانند جو اسیدی را در خاک شما ایجاد کنند که می تواند برای محصول شما بسیار مضر باشد. کود کربنات کلسیم خاک شما را بدون هیچ گونه افزودنی شیمیایی به بهترین حالت تغذیه ای باز می گرداند.

افزودن کربنات کلسیم به خاک شما نه تنها pH شما را متعادل می کند بلکه باعث می شود ریشه ها عمیق تر و سریعتر رشد کنند.

مقدار مناسب مواد مغذی برای گیاهان برای سلامت و رشد آنها بسیار مهم است. هنگامی که گیاهان دارای مقدار کافی مواد مغذی خاصی نیستند ، اغلب آفات ، بیماریها و تحمل کم آنها نتیجه  آن می شود . با استفده از آن در کشاورزی تنها منبع محلول در آب برای خنثی سازی pH  کلسیم موجود برای گیاهان است. که هم به عنوان کود و هم برای کنترل بیماری عمل می کند.

کنترل بیماریهایی مانند پوسیدگی انتهایی شکوفه با آن آسان است . نیترات کلسیم چه می کند؟ هم کلسیم و هم نیتروژن را تأمین می کند . معمولاً به عنوان محلول استفاده می شود و باعث جذب سریعتر به گیاه می شود نیترات آمونیوم یک منبع متداول نیتروژن است اما در جذب کلسیم تداخل ایجاد می کند و باعث اختلالات کمبود کلسیم در گیاهان می شود. راه حل این است که به جای هر نیترات کلسیم که تمایل به ایجاد اختلالات کمبود کلسیم دارد ، از نیترات کلسیم استفاده شود . نیترات کلسیم با استفاده از اسید نیتریک روی سنگ آهک و سپس افزودن آمونیاک تولید می شود. این نمک به عنوان نمک مضاعف شناخته می شود ، زیرا از دو ماده مغذی رایج در کودهای دارای سدیم بالا تشکیل شده است.

کربنات کلسیم در ساخت و ساز

کربنات کلسیم برای صنعت ساختمان سازی در سراسر جهان حیاتی است ، هم به عنوان مصالح ساختمانی ، سنگ آهک و هم به عنوان عنصری در محصولات مختلف.

این یک کانی طبیعی با انواع ویژگی های منحصر به فرد است که به نوبه خود منجر به کاربردهای متنوع آن در صنعت ساختمان سازی مانند ساختمان ها ، جاده ها ، پروژه های عمرانی و غیره می شود.

بتن خود متراکم کربنات کلسیم وقتی به بتن اضافه می شود خواص خود متراکم شدن را افزایش می دهد. این محصول دارای کارکرد بهتر ، افزایش استحکام و ظاهر بهتر با سطح صاف تر است.برای کاربرد در اتمام کفپوش در پروژه های مسکونی و تجاری طراحی شده است و برای استفاده در ساختمانهای نامحدود ، چسبیده و شناور در نظر گرفته شده است. دارای مقاومت عالی در برابر خرد شدن و تقویت الیاف است.
آسفالت کربنات کلسیم به عنوان یک ماده پرکننده/ضد نوار چند منظوره هنگام افزودن به آسفالت  گرم با شن و ماسه های مختلف استفاده می شود. این ماده به عنوان اصلاح کننده ماسه عمل می کند تا مقاومت مخلوط را بهبود بخشد و یک ماده سازگار ارائه دهد که کار با آن راحت تر است.
همچنین می تواند در سنگ فرش ، رندر ، سرامیک ، دوغاب تخصصی و سیمان استفاده شود.

5/5 - (87 امتیاز)